Krevety Neocaridina sp.

Do prázdného akvária po mých předchozích krevetách Atyopsis moluccensis jsem si v polovině října 2004 pořídil šest malých krevet Neocaridina sp., které by se vzhledem k jejich způsobu přijímání potravy a malé náročnosti po úhynu Atyopsis mohly ukázat jako vhodnější druh.

Neocaridina sp. - praktické informace:
Velikost: kolem 3 cm
Potrava: krmivo pro ryby, vodní rostliny
Chov: akvárium osázené vodními rostlinami, čistá voda
Pořizovací cena: 30-50 Kč/ks

Zařízení akvária žádnými výraznějšími změnami neprošlo. Samozřejmě jsem jej kompletně vyčistil, ale až na jednu z rostlin, která uhynula brzy po Atyopsis moluccensis, se vše vrátilo do původního stavu.

O mých nových krevetách jsem ze zatím nedozvěděl nic jiného než obecné informace o chovu. Druh Neocaridina jakoby mimo akvaristické obchody neexistoval. Vzhledem se značně podobají běžným středomořským krevetám rodu Palaemon, takže jsou naprosto odlišné od mého předchozího druhu. Stejně jako u výše jmenovaných mořských krevet je zadeček více ohnutý a hlavový konec těla směřuje více vzhůru. Také vybavením nohou se podobají mořským kolegyním. Přední nohy jsou opatřeny malými klepítky, které slouží k přidržování potravy.

Aktivní jsou tyto krevety především ve dne, ale ani v noci nezůstávají úplně nehybné. Často využívají své zadečkové končetiny k plavání a odvážně zápasí s proudem vody vycházejícím z filtru. Také při krmení se rády uchylují do volného prostoru, kde je jiné krevety neobtěžují, a vytrvalými pohyby pleopodů zůstávají „viset“ v rozích akvária.

Během dne krevety chodí po dně nebo proplouvají kolem rostlin a hledají částečky potravy. Když jim ale nasypu lisované krmení pro rybičky, všechny se zvednou k hladině a nohama nahoru najíždí na plovoucí potravu. Každá z nich si odnese svůj kousek na bezpečné místo a začne se krmit. Za chvíli v průsvitném krevetím těle září jasně růžové kuličky rybího krmení, čekající na to, až je kreveta stráví.

(CC) Evarcha 2001-2012
ISSN 1803-6171
 
clanky/akva-tera/krevety_neocaridina.txt · Poslední úprava: 2015/09/17 21:42 (upraveno mimo DokuWiki)     Nahoru