exp.jpg

Expedice 2015

Portugalsko - Algarve

Portugalsko Připravujeme - Do Portugalska jsme se řízením osudu vrátili téměř po třech letech od první návštěvy. Z nějakého důvodu je totiž tamější příbřežní letovisko Tavira již dlouhou dobu co dva roky dějištěm konference Interdisciplinární přístupy ve skeletální biologii ryb. Vzhledem k přítomnosti mnohých významných postav oboru jsme si příležitost předvést něco ze své práce nemohli nechat ujít...(celý článek)

2013

Pohlednice: Japonsko

Okinawa, Kansai
JaponskoPřipravujeme - Nepřízní osudu nám tento rok nebylo přáno podniknout řádnou zahraniční expedici. Přes relativní nedostatek úlovků a vesměs pracovní náplň cesty se tak musíme spokojit s letošní mezikontinentální pohlednicí, věnující se Japonskému ostrovu Okinawa a oblasti Kansai na ostrově Honšů, jež i v polovině prosince skýtají setkání s některými zástupci tamější fauny....(celý článek)

2012

Portugalsko

Portugalsko 14.06.2013 - Kdykoli jsme dříve při plánování expedic pomysleli na Portugalsko, byli jsme jej nuceni zavrhnout kvůli velké vzdálenosti a tedy časové i finanční náročnosti cesty. Nakonec jsme se vždy spokojili se Španělskem, které je přeci jen o kus blíže a většinu zajímavé iberské herpetofauny se svým sousedem sdílí. Nicméně těch pár endemitů západní části poloostrova nás nepřestalo lákat, a tak, když se naskytla příležitost...(celý článek)

2011

Pohlednice: Uzbekistán

Šerabád
UzbekistánPřipravujeme - Letošní mimoevropská „pohlednice“ k nám přiletěla až z Uzbekistánu. Díky Adéle Dorňákové a jejím kolegyním, které se do středoasijských stepí vydaly na archeologickou expedici, můžeme zahlédnout střípky bohatství tamější fauny. Přes archeologické zaměření výpravy, a tedy poněkud menší množství úlovků, bude pohlednice jistě zajímavá i pro nás herpetology....(celý článek)

Itálie

ItáliePřipravujeme - V závěru léta se přece jen naskytla příležitost vyjet za obojživelníky a plazy evropského jihu. Stejně jako v předchozích letech jsem opět hodlal podřídit plánovanou rodinnou dovolenou alespoň zčásti vlastním zájmům. Otázkou bylo, jak úspěšný budu v ukrajování času pro terénní výpravy na úkor plánovaných společných aktivit. Alespoň zpočátku se zdálo, že pro poznávání herpetofauny bude výprava ideální. Vypravili jsme se totiž do Toskánska...(celý článek)

Rakousko a Maďarsko

Rakousko a Maďarsko05.01.2012 - Jak si mnozí čtenáři jistě všimli, při svých cestách se poměrně jednoznačně zaměřujeme na evropské středomoří, které středoevropana se zájmem o bezobratlé a především herpetofaunu láká přece jen nejvíce ze všech zákoutí kontinentu. Naše nejbližší sousedy jsme tak až doposud trestuhodně zanedbávali a změnu v přístupu přinesl až nedostatek času na realizaci plánované expedice na Balkán...(celý článek)

Expedice 2010

Pohlednice: Kanada

Montréal, Lake Ontario, Ottawa River
Pozor želvy01.02.2011 - Přestože hlavním cílem Evarchy je představovat rozmanitost evropské fauny, vyrazili jsme už i daleko za hranice kontinentu. Ani ze soukromých cest se nevracíme s prázdnou, a proto se pokusíme představit vám naše exotičtější úlovky formou krátkých příspěvků. První „pohlednici“ posíláme z Kanady, příhodně v mezinárodním roce biodiverzity. Doufáme, že bude pro čtenáře příjemným zpestřením...(celý článek)

Slovinsko

Slovinsko24.07.2010 - V posledních dvou letech jsme navštívili herpetologicky nejvděčnější oblasti - Řecko a Španělsko. Vzhledem k jejich druhovému bohatství se možná pomalu blíží doba, kdy je střídavě začneme navštěvovat rok co rok. Letos jsme se však rozhodli pro jinou variantu, totiž pro Slovinsko, a to především proto, že je domovinou snad nejzajímavějšího obojživelníka evropského kontinentu...(celý článek)

2009

Katalánsko a Andorra

Katalánsko a Andorra23.05.2010 - Během posledních tří let naše cesty s Jiřím opakovaně mířily na Balkán. Letos jsme se tedy rozhodli vrátit se na poloostrov na opačném konci Evropy. Na začátku byl plán vydat se do andaluské Malagy a na Gibraltar a podívat se tak vlastně zároveň do Británie. Z tohoto jistě zajímavého nápadu však nakonec sešlo a byl nahrazen nápadem neméně zajímavým...(celý článek)

Sardinie

Sardinie10.09.2009 - Poslední dva týdny letošního července jsem opět strávil na Sardinii. Přestože výpravy za plazy nebyly hlavní plánovanou činností, přece jen jsem několik dnů věnoval snaze o nalezení některého z dalších endemických druhů, na které je tento ostrov, spolu se sousední Korsikou, tolik bohatý. Základnou mi byl dům v Cala Liberotto, přímořské části městečka Sos Alinos na východním pobřeží v provincii Nuoro...(celý článek)

Chorvatsko - Brač

BračPřipravujeme - Na začátku letošní sezóny jsem měl v plánu trochu si odpočinout před státnicemi, a tak jsem se vypravil na tradiční exkurzi přírodovědecké fakulty „Mořská a suchozemská fauna Středozemí na ostrov Brač, ležící naproti Makarské, o které pojednává jeden ze starších článků. Přestože hlavní náplní bylo poznávání fauny mořské, nebyla nouze ani o suchozemské úlovky. Zážitky tak snad vydají alespoň na krátký článek...(celý článek)

2008

Řecko

Řecko27.02.2009 - Téměř přesně před dvěma lety jsme se vraceli z cest po Bulharsku, vyhlášeném hadím ráji. Plány na příští léta už s Balkánem nepočítaly, ale řízením osudu se stal pravý opak a naše kroky nás zavedly o rok později do Makedonie. Jak se ukázalo, náš zájem o Balkán, stejně jako zájem čtenářů, ne a ne opadnout, a tak se vydáváme na jihovýchod do třetice všeho dobrého...(celý článek)

Sardinie a Korsika

Sardinie a Korsika17.07.2008 - Když jsem před zkouškou z Herpetofauny Evropy zpracovával přehled herpetofauny Sardinie a Korsiky, které jsem se chystal navštívit, plný endemitů ať už společných oběma, nebo žijících jen na jednom z ostrovů, říkal jsem si, že budu v červenci rád, když uvidím nějakou místní ještěrku a pár hadích kůží, jak už se ostatně stalo na tolika výpravách...(celý článek)

2007

Makedonie

Mravkolev07.09.2007 - Vydat se do Makedonie byl nápad mě a Záchvata. Na začátku byla vlastně myšlenka navštívit naše přítelkyně rozptýlené po jihu balkánského poloostrova - po dlouhé době příležitost někam se vydat společně a zase objevit kousek světa. Jak už to tak ale bývá, nešlo všechno úplně podle představ a stalo se, že Záchvat musel účast odřeknout. Začaly dva týdny usilovného shánění doprovodu, protože...(celý článek)

2006

Bulharsko

Mladá ještěrka03.05.2007 - Letošní expedice měla udělat z letních výprav do cizích zemí tradici. Přesněji, tradici pravidelných zahraničních expedic jsme založili loňskou cestou do Španělska a letos se mělo ukázat, zda jsme schopni ji udržet. Nebylo to lehké. O Bulharsku jako cíli cesty jsme uvažovali už od návratu ze Španělska, ale jako záložní možnost jsme si ponechali...(celý článek)

2005

Španělsko

Proč nás Španělé neberou do auta?12.02.2006 - V evoluci mých článků o expedicích od suchého výčtu úlovků k cestopisu došel tento zatím nejdál. Pokud vás délka textu odrazuje, projděte si alespoň fotografie. Myslím ale, že vám neposkytnou dostatečnou představu o tom, jak to všechno bylo. Pro alespoň nějakou přehlednost...(celý článek)

2004

Itálie

Palaemon serratus14.08.2004 - Na letošní rok rodiče naplánovali dovolenou v Itálii, konkrétně na ostrově Elba v městečku Capoliveri. Konečně se, alespoň na dva týdny, vrátím do „mé země“, kolébky evropské civilizace a snad jednou země mého budoucího bydliště :). Před odjezdem jsem se začal pečlivě připravovat. Kolega Jiří Skalička mi daroval...(celý článek)

Španělsko

Albín Coronella girondica04.07.2004 - Pro ty, kterým se zdálo uspořádání loňského článku o expedici Tunisia 2003 trochu zmatené bude provedení článku letošního jistě vítanou změnou. Takže můžeme začít pěkně od začátku. Expedice España 2004 organizovaná klubem Natura, stejně jako loňská cesta...(celý článek)

2003

Chorvatsko

Sépie obecná27.09.2003 - Chorvatsko jsme letos navštívili už potřetí. Doufám že naposled. V zemi jakou je například Itálie mám záruku, že se mi tam bude líbit i když tam nic nechytím. V Chorvatsku ne. Do Chorvatska jezdím jen kvůli tamější fauně...(celý článek)

Tunisko

Saranče egyptská01.06.2003 - Expedice do Tuniska, organizovaná klubem Natura při gymnáziu ve Dvoře Králové nad Labem, se konala ve dnech 25.4. - 6.5.2003. Po počátečních problémech jsem se jí nakonec mohl zúčastnit a začal jsem se připravovat. Kvůli nedostatku místa v kufru...(celý článek)

2002

Chorvatsko

"Černá vdova" Latrodectus tredecimguttatus01.01.2003 - Můj pobyt v Chorvatsku trval zhruba dva týdny v období na přelomu července a srpna roku 2002. Bydleli jsme v kempu ve městečku Lopar na ostrově Rab. Město se rozkládá na poloostrově Lopar. Většinu času jsem trávil v okolí zapadlých pláží nebo v moři, ale nejvíc úspěchů...(celý článek)

(CC) Evarcha 2001-2012
ISSN 1803-6171
 
expedice.txt · Poslední úprava: 2016/01/20 23:06 autor: gladius     Nahoru