Kreveta Atyopsis moluccensis

Na konci června se mi uskutečnil můj další sen. V akvaristice jsem objevil nádrž, ve které byly kromě různých ryb také dvě krevety. Přestože byly poměrně drahé, ihned jsem byl rozhodnut si je pořídit a opět zvětšit sbírku korýšů.

Atyopsis moluccensis - praktické informace:
Velikost: až 7 cm
Potrava: plankton filtrovaný z vody pomocí vějířků mezi klepety, detrit a řasy z povrchu dna a rostlin
Chov: akvárium osázené vodními rostlinami, čistá voda, teplota vody zhruba 22-25°C
Pořizovací cena (skutečné náklady na vybavení mého akvária): filtr 150 Kč, kreveta 84 Kč/ks (další běžné druhy cca 40-150 Kč), akvarijní rostliny 30 Kč/ks (zakoupeny 3), štěrk 24 Kč, akvárium odhaduji na 150 Kč (nekupoval jsem, použil jsem Tragikovo).

Na dno akvária kdysi zapůjčeného od Tragika jsem vysypal jedno balení štěrku a k zadní stěně zasadil rostliny. Za jednu z nich jsem schoval malý filtr. Do vody jsem vpustil krevety a dno dozdobil střepem z čajové misky, kamenem z moře a částí lastury slávky a nějakého dalšího mlže. Krevety okamžitě zalezly mezi listy rostlin a celý den nehybně seděly.

Vzhledem k tomu, že chov krevet má v Asii slušnou tradici a krevety jsou také častým motivem na tradičních čínských malbách a čajových konvicích, posloužilo akvárium jako vhodná dekorace naší čajovny. Zároveň se tím stírají nevýhody noční aktivity krevet, protože v čajovně zavíráme nejdříve po 22. hodině, takže ve volných chvílích, kdy nikoho neobsluhuji, mohu pozorovat, jak se obyvatelky akvária probouzejí k životu.

Vždy obdivuji úžasnou ladnost krevetích pohybů. Plynule přecházejí z chůze po dně do rychlého plavání, k čemuž využívají ploutvovité končetiny na spodní straně zadečku. Pozorování krevet si ale dlouho nevychutnávám. První aktivitu projevují až kolem deváté hodiny večerní a většinou se na ně nevydržím dívat déle než do jedenácti (samozřejmě s přestávkami).

Jen jednou se mi podařilo pozorovat krevetu jak čistí rostlinu. V novém akváriu byla potravní nabídka značně omezená. Naštěstí časem místo mě zapracovala příroda a zaplnila vodu velkým množstvím buchanek. Krevety „nadšeně“ pobíhaly po dně a mávaly ve vodě vějířky na klepetech.

Způsob přijímání potravy těchto krevet je velmi zajímavý. Přední končetiny nesoucí klepeta jsou opatřeny vějířky chloupků. Ty jsou v klidu složené, ale při otevření klepet se rozvinou a slouží jako síť pro zachytávání částeček potravy. Krmící se kreveta mává střídavě klepety a po zachycení planktonu je vždy uzavře a protáhne ústy. Kartáčky může využít i k seškrabování potravy z povrchu rostlin a kamenů.

atyopsis1.jpg

Během pobytu na biologickém soustředění na konci července jsem přišel o jednu z mých krevet. Zalezla do mezery mezi košíčkem s vodní rostlinou a sklem a už se jí nepodařilo dostat ven. Druhá kreveta se svlékla a získala nápadné hnědé zbarvení se světle béžovým pruhem na hřbetě. Povrch dna začal porůstat řasami.

Brzy poté, co jsem zesílil proud vody vycházející z filtru, kreveta se jej naučila využívat jako snadný zdroj potravy. Postaví se před něj a nastaví rozevřená klepeta s vějířky. Krevetu, která v této poloze vydrží i dvě hodiny, jsem se několikrát pokoušel vyfotit bez většího úspěchu (viz fotografie výše). Nakonec jsem ji jen nakreslil.

atyopsis_il.jpg

Další pokusy o vyfotografování krevety již byly úspěšnější:

atyopsis2.jpg atyopsis3.jpg atyopsis4.jpg atyopsis5.jpg

Během krátké doby se kreveta opět svlékla. Brzy se ale začala ukrývat a přestala být aktivní. Asi tři týdny po svleku záhadně uhynula a zanechala akvárium opuštěné.

(CC) Evarcha 2001-2012
ISSN 1803-6171
 
clanky/akva-tera/krevety_atyopsis.txt · Poslední úprava: 2015/09/17 21:42 (upraveno mimo DokuWiki)     Nahoru