Rak Cherax quadricarinatus

Cherax od doby kdy jsem jej zakoupil vystřídal několik nádrží. Vyhovující akvárium jsem získal přemístěním mého štíra z jeho nádrže do nádrže po sklípkanovi Psalmopoeus, který na začátku roku záhadně uhynul. Cherax si rychle zvyknul na nové prostředí a začal opouštět úkryt. Na vhození potravy reaguje okamžitým výpadem z úkrytu stejně jako jeho kolega. Nedlouho po ubytování v poslední nádrži se Cherax pravděpodobně svlékl, ale narozdíl od druhého raka krunýř sežral. Dorostlo mu utržené klepeto a tykadlo.

cherax2.jpg

Cherax quadricarinatus - praktické informace:
Velikost: až 25 cm
Potrava: spařené kopřivy, cvrčci, mouční červi, syrové maso, salát, akvarijní rostliny, akvarijní plži a rybky, žížaly
Chov: akvárium s vhodným úkrytem, teplota vody by neměla klesnout pod 21°C (ideální kolem 23-25°C), je nutné odstraňovat zbytky potravy, zvláště pokud není akvárium vybaveno výkonným filtrem
Poznámka: kvůli své žravosti nejsou raci vhodní jako doplněk do akvária s malými druhy ryb které by jim mohly posloužit jako zdroj potravy, ani akvarijním rostlinám přítomnost raka příliš nesvědčí.

Tento druh se od druhého mnou chovaného nápadně odlišuje velikostí očí, jak můžete vidět i na následující fotografii. Také tykadla jsou výrazně delší. Během dne se zdržuje v úkrytu a vylézá až v noci. I tehdy však na světlo reaguje útěkem do úkrytu.

cherax1.jpg

Nároky na potravu se od Procambarus fallax neliší. Bez problémů přijímá jakoukoli předloženou organickou hmotu. Zpestření jídelníčku se rak dočkal poté, co jsem si v akváriu s kraby všiml, že jedna z parmiček mechových okusuje ocas další rybě, štikovci. Abych zabráníl nepokojům v akváriu, rozhodl jsem se parmičku použít jako krmivo pro raka, který takový příděl masa s nadšením uvítal :)

cherax3.jpg

(CC) Evarcha 2001-2012
ISSN 1803-6171
 
clanky/akva-tera/rak_cherax.txt · Poslední úprava: 2015/09/17 21:42 (upraveno mimo DokuWiki)     Nahoru