Eurotestudo hermanni
čeleď Testudinidae
rod Eurotestudo
Želva zelenavá
Popis
Menší želva, dorůstající nejvýše 25 centimetrů délky krunýře. Zbarvení se pohybuje od žlutavé po hnědou, s tmavými plochami na štítcích.
Od velmi podobné Testudo graeca lze želvu zelenavou při pečlivějším ohledání poměrně snadno odlišit. Na rozdíl od ní má dva namísto jednoho suprakaudálního (nadocasního) štítku a špičku ocasu kryjí dvě nápadně velké šupiny tvořící trn.
Krunýř některých jedinců může být nápadně zploštělý a v zadní části rozšířený. Jeho tvar i zbarvení závisí především na oblasti výskytu. Pohlaví se dá rozpoznat podle konkávnějšího plastronu samců a také jejich výrazně delšího ocasu.
Rozšíření
Eurotestudo hermanni, jak už název napovídá, obývá teplé oblasti Evropy, od Katalánska a Baleár přes Itálii včetně ostrovů až po Balkán, kde je rozšířena po celém jaderském pobřeží a ve vnitrozemí z jihu Rumunska až po jižní pobřeží Peloponésu.
Ekologie
Želva zelenavá je ve vhodných částech areálu, především na Balkánském poloostrově, velice hojným plazem obývajícím všechny typy prostředí od okrajů silnic, zahrad, přes zemědělské oblasti až po macchie, pastviny nebo vyschlá koryta řek.
Během léta je aktivní pouze časně ráno a k večeru, kdy se vyhne vysokým teplotám a může se bezpečně věnovat vyhledávání potravy, která sestává především z různých rostlin a plodů.
Zimu, stejně jako nejsušší dny léta, tráví želvy zahrabané v norách nebo pod kameny. Páření probíhá na jaře a je doprovázeno hlasovými projevy během kopulace. Samice kladou do půdy několik vajec. Želvy tohoto druhu se dožívají i více než 40 let.
Fotografie
Makedonie
Gevgelija
Korsika
Aleria
Řecko
Sparti
Arnissa
Edessa
Agia Varvara
ISSN 1803-6171