Obsah

Testudo graeca

čeleď Testudinidae

rod Testudo

Želva žlutohnědá

Popis

Želva přesahující v dospělosti délku někdy i 30 centimetrů, žlutavě, hnědavě až zelenavě zbarvená s tmavými plochami na štítcích.

Krunýř je relativně hladký a vysoce klenutý. Druh je možno poměrně snadno odlišit od podobné Eurotestudo hermanni podle jediného suprakaudálního (nadocasního) štítku a absence hrotu na špičce ocasu. Stehna jsou navíc na zadní straně opatřena nápadnými výrůstky. Přestože suprakaudální štítek může být v některých případech dělený, další dva znaky umožňují spolehlivé určení. Problematické je rozlišení želvy žlutohnědé od podobně zbarvených mladých jedinců Testudo marginata, která se nápadněji liší jen relativně plošším krunýřem.

Rozšíření

Areál sahá od pobřeží Španělska přes Itálii a její ostrovy, kam byla zřejmě introdukována, až na Balkán, dále se vyskytuje v kavkazských státech a černomořském Rusku. Na Peloponéském poloostrově chybí, až na oblasti, kam byla introdukována (severozápadní a severovýchodní část), což může posloužit jako pomůcka k odlišení od želvy vroubené.

Ekologie

Obývá široké spektrum prostředí, stejně jako želva zelenavá: macchie, okraje cest, archeologické lokality, pastviny, louky, písčité lokality, ale i světlé lesy.

Lokalita Testudo graeca, Gorna Breznica, BG Lokalita Testudo graeca, Stara Kresna, BG

Vrchol aktivity spadá do časného rána a večerních hodin, kdy nepanují extrémně vysoké teploty. Během jara a podzimu ale může být aktivní celý den. Zimuje v norách, které sama hloubí.

K páření dochází na jaře a je spojeno s hlasitými zvukovými projevy samců. Samice snáší až 15 vajec do jamky v zemi a následně je zahrabávají.

Fotografie

Bulharsko

Gorna Breznica

Želva řecká Zahrabávající se želva Želva řecká Želví krunýř Želva řecká (Testudo graeca) Pohled zespodu Zadek želvy

Stara Kresna

Největší Kubova želva