Rozdíly

Zde můžete vidět rozdíly mezi vybranou verzí a aktuální verzí dané stránky.

data:herp:timlep [2015/09/17 21:42] (aktuální)
Řádek 1: Řádek 1:
 +======Timon lepidus======
  
 +čeleď //[[data:herp:lacertidae|Lacertidae]]//
 +
 +rod //[[data:herp:timon|Timon]]//
 +
 +
 +=====Ještěrka perlová=====
 +
 +====Popis====
 +
 +Největší evropská ještěrka s velkou hlavou a silným, dlouhým ocasem, dorůstající až do 65 cm délky. Zbarvení dospělých jedinců může být jasně zelené až světle hnědé s různě intenzívní kresbou na hřbetě a skvrnami na bocích. Černé skvrny na hřbetě tvoří síťovitou kresbu. Skvrny na bocích jsou nápadným určovacím znakem - bývají velké, jasně modré a černě orámované a táhnou se od ramen k zadním končetinám. U mláďat bývají podobně ohraničené žluté skvrny též na hřbetě a mohou splývat do příčných skvrnitých pruhů.
 +
 +====Rozšíření====
 +
 +Tyto ještěrky jsou hojné především na [[data:herp:endemiti:pyreneje|Pyrenejském poloostrově]], ale jejich výskyt zasahuje až do jižní Francie a severovýchodní [[data:herp:endemiti:apeniny|Itálie]]. Příbuzné druhy najdeme i v severní Africe a na blízkém východě.
 +
 +====Ekologie====
 +
 +Ještěrka perlová obývá suché, prosluněné lokality s dostatkem úkrytů vhodné velikosti, například velkými kameny a hromadami suti, pod kterými si může vyhloubit noru. V nebezpečí se umí velmi rychle pohybovat, ale v krajní nouzi se uchyluje i k aktivní obraně. V teplých oblastech může vystupovat až do nadmořské výšky 2100 m.
 +
 +Během dne ještěrky loví větší bezobratlé, včetně například štírů, a vzhledem ke své velikosti výjimečně i drobné obratlovce.
 +
 +Samice klade až 20 vajíček a přes 10 cm dlouhá mláďata se líhnou po třech měsících. Samci dospívají ve dvou a samice ve třech letech.
 +
 +=====Fotografie=====
 +
 +<html><div style="text-align:center;"></html>
 +{{expedice:spanelsko-05:lepidaf.jpg?200}} 
 +{{expedice:spanelsko-05:lepidad.jpg?200}} 
 +{{expedice:spanelsko-05:eye2eye.jpg?200}}
 +<html></div></html>
(CC) Evarcha 2001-2012
ISSN 1803-6171
 
data/herp/timlep.txt · Poslední úprava: 2015/09/17 21:42 (upraveno mimo DokuWiki)     Nahoru