Obsah

Proteus anguinus

čeleď Proteidae

rod Proteus

Macarát jeskynní

Popis

4_mg_4241.jpg 4_mg_4250.jpg

Rozšíření

Ekologie

Proteus anguinus parkelj

Region Bela Krajina na jihovýchodě Slovinska je domovem unikátního poddruhu macaráta, který se vyznačuje několika nápadnými odlišnostmi. Na první pohled je patrná přítomnost kožního pigmentu, díky němuž jsou tito macaráti celí tmavě šedí. Tělo je protáhlejší, s relativně kratšími končetinami a ocasem a větším počtem obratlů. Při bližším ohledání vynikne také odlišný tvar hlavy, který je oválný a podobný tak spíše příbuznému severoamerickému rodu Necturus než zploštělé, kachnovitě vyhlížející hlavě odvozenějšího typového poddruhu. Na rozdíl od něj má také plně vyvinuté oči, které však postrádají víčka.

2_mg_3701.jpg 2_mg_3710.jpg

Černý macarát byl objeven teprve v roce 1986 ve vývěru řeky Dobličice nedaleko města Črnomelj. V současnosti však na této lokalitě není pozorován. Nicméně řeka vyvěrá z rozsáhlého jeskynního systému, ve kterém se macaráti stále mohou skrývat. Jedinou známou lokalitou tak zůstává pramen Jelševnik, kde je možné macaráty pozorovat v přirozeném prostředí.

1_mg_3463.jpg

Proteus anguinus parkelj obývá podzemní systémy ústící na povrch dvěma vývěry, z nichž jeden je aktivní pouze při zvýšených hladinách podzemní vody. Za běžné situace se na jeho místě nachází pouze mělká nádržka s kamenitým dnem, v jehož štěrbinách se macaráti ukrývají. Na povrch se vydávají především v noci, tůňka je však zastíněna uzavřeným stanem, a tak je možné je pozorovat také během dne. Za zvýšeného stavu vody se však ukrývají hlouběji v jeskynním systému, aby se nevystavovali riziku vyplavení na povrch, kde by se stali snadnou kořistí predátorů, proti nimž jsou prakticky bezbranní.

Fotografie

Slovinsko

Jelševnik

2_mg_3701.jpg 2_mg_3710.jpg

Postojna

4_mg_4241.jpg 4_mg_4243.jpg 4_mg_4245.jpg 4_mg_4246.jpg 4_mg_4250.jpg 4_mg_4265.jpg 4_mg_4266.jpg