Psalmopoeus irminia

(autor: Moraaq)

Pořídil jsem si dospělou samici sklípkana Psalmopoeus irminia. Zakoupil jsem ji v té době v nově otevřeném zverimexu o letních prázdninách v roce 2003. Samice mi připadala zdravá, ale něco už mi naznačovalo terárium nahusto zapředené množstvím pavučin. Když jsem ji přivezl domů, chtěl jsem ji nechat odpočinout od stresu, kterého už musela za celou dobu cesty mít dost. Proto jsem ji umístil do nachystaného boxu na chov sklípkanů a jiných bezobratlých. Na dno jsem dal vrstvu 2cm vysoké směsi rašeliny s pískem (asi 2díly rašeliny a 1díl písku), na boční stranu jsem připevnil kus vyschlé třešňové kůry se třemi otvory. Doprostřed jsem zasadil malou rostlinu Scindapsus a také jsem zde umístil vršek s vodou. Vzal jsem celé terárium i s novým přírůstkem a položil jsem jej na skříň. Nechal jsem ji na pokoji. Večer jsem se na ni přišel podívat, chtěl jsem ji totiž nakrmit, hodit jí pár cvrčků. Naštěstí jsem to neudělal už dřív! Když jsem rozsvítil červenou lampičku abych ji nevyrušil a mohl ji v klidu pozorovat, uviděl jsem, že celé dno terária má zapletené pavučinou a uprostřed ležela samice už na zádech. Bál jsem se, že ji vyruším, jak se mi už párkrát stalo. Např. u 7svleku Avicularie urticans, se kterou jsem při svlékání nechtěně pohnul a ona ani tuto činnost pořádně nevykonala (ve svlečce jí zůstaly 2 nohy a úplně si urvala chelicery) a asi za dva dny uhynula. Čekání mi nedalo a asi po 20 min. jsem se šel na ni podívat. Stále ležela na zádech, ale změnu už jsem zpozoroval: hlavohruď už měla prasklou. Asi po půlhodině se z objetí svlečky vyprostila. Celé tělo svlékla, až na jednu nohu. Myslel jsem, že to bude problém, ale druhý den ráno už i tuto nohu měla svlečenu. Ještě pár dní po svlékání jsem pozoroval světlé chelicery, které časem ztmavly.

psalmak1.jpg

Tento pavouk je velice mrštný, dokáže za pár sekund oběhnout celý box dokola, nebo mi už párkrát seskočil ze stolu na zem. Po první zkušenosti jsem měl vždy nachystanou krabičku na odchyt. Na chycení tohoto pavouka holýma rukama bych si netroufl, mám z něj docela respekt. Když jsem s ní chtěl manipulovat kvůli vyčištění terária, vyběhla s roztaženými chelicerami a skočila mi na pinzetu. Od té doby ji přemisťuji přiklopením krabičkou a podsunutím papíru. Tato metoda se mi nejvíce osvědčila. Docela často se stává, že mě vítá výhružným postojem a ten značí, že by asi kousla :).

Krmím ji výhradně cvrčky, snažím se jí potravu zpestřit např. Zophobasem morio (kterého moc v oblibě nemá, ale občas ho uloví). Vyzkoušel jsem šváby, ale ty vůbec nepřijala. Naposledy jsem jí nabídnul středně velké myší holátko. Položila na něj makadla, ale ani se ho nedotkla. Jednou se mi také stalo, že sem jí hodil 3cvrčky do terária a ona si jednoho napíchla na pravou cheliceru, druhého na levou a posledního propíchla oběma naráz. Po každém krmení mi ihned pokryje stěny terária výkaly, takže po potravě můžu hned počítat s čištěním.

Jen jednou jsem si všiml, že pije z misky s vodou. Proto jsem se rozhodl že misku odstraním a budu častěji orosovat, hlavně taky kvůli rostlině, která chřadla. Časem sem rostlinu odstranil kvůli lepší manipulaci. Často si teď všímám jak pije ze stěn anebo je přikrčena u země s roztaženými chelicerami a pije.

psalmak2.jpg

Psalmopoeus irminia je jeden podle mě z nejhezčích sklípkanů, kteří se dají v současné době pořídit. Samice se od samce odlišuje mnohem tmavším zbarvením. Na černém podkladu zadečku se nachází výrazná žlutá šachovnice. Na nohou má žluté plamínky. Tito pavouci se vyznačují velice dlouhýma nohama, avšak tělo zase tak veliké není. Díky roztažení nohou se opticky zvětší. Na spodu nohou se při správném osvětlení objeví kovový lesk, který přechází od odstínů modré přes zelenou, žlutou, růžovou, fialovou a mnoho jiných barev. Za zajímavé chování považuji to, že samice vždy po čase vybere z rašeliny hrubší části a zbytky potravy, omotá je pavučinou a celou tuto „kouli“ mi umístí tak, abych ji mohl odklidit :). Všichni sklípkani rodu Psalmopeus jsou zajímavými chovanci. Už pro svou barevnost, dlouhé nohy a rychlost. Chov mi zatím nepřipadá moc náročný. Začátečníkům bych ho ale moc nedoporučoval. Dokáže docela překvapit a to i ve chvílích, kdy si myslíte, že nic udělat nemůže. Byla by taky škoda kdyby utekl, není totiž nejlevnější. První svlek vyjde většinou asi na 200Kč. Dospělá samice asi na 800Kč, ale už jsem viděl dokonce i za 1200Kč. Dospělý samec se dá na napáření sehnat asi tak od 250Kč až po 350Kč.