Krabi

V květnu tohoto roku jsem obohatil mou korýší sbírku (tehdy pouze jeden rak) o dva kraby Cardisoma armatum. Ubytoval jsem je v akváriu 100x40x40 cm. Do něj jsem vložil několik centimetrů vysoký skleněný rám a vyplnil jej štěrkem. Tak jsem vytvořil souš. Do výšky rámu jsem napustil akvárium vodou a vybavil několika úkryty z plochých kamenů. Ohřívač vody, který jsem příležitostně používal k ohřívání vody u mého raka, jsem připevnil ke skleněnému rámu. K filtraci jsem použil molitanový filtr od Moraaqa.

Cardisoma armatum - praktické informace:
Velikost: 10-20 cm
Potrava: spařené kopřivy, cvrčci, mouční červi, syrové maso, salát, akvarijní rostliny
Chov: velké akvaterárium (použil jsem 100x40x40 pro dva kusy) s množstvím úkrytů a silnější vrstvou substrátu pro hrabání, teplota vody 25-30°C

Krabi si brzy rozdělili terárium na dvě teritoria. Dominantní krab se zabydlel v podvodní skrýši, nad kterou jsem dříve umístil misku na krmení. Druhý krab zvolil suchý příbytek.

cardisoma_krabaak.jpg

Jako krmivo zpočátku sloužili mouční červi. Přes noc jich každý krab spořádal kolem dvaceti. Tento způsob výživy se ukázal jako neekonomický, takže jsem začal zkoušet i jiné možnosti. Samozřejmě jsem do vody občas hodil nějakou vodní rostlinu, ale při krabí žravosti dlouho nevydržela. Pořádnou hostinou pro kraby byly až dva velké kousky kuřecího masa, které zaměstnaly jejich čelisti na dva dny.

Za 380 Kč jsem si zakoupil výkonný filtr, protože původní nestíhal vodu čistit a kvůli hluku jsem jej navíc musel v noci vypínat.

Abych oživil vodní část nádrže, pořídil jsem ke krabům pět pancéřníčků. Byl jsem ujištěn, že se jim nic nestane. V akvaristice sloužila nádrž s kraby jako karanténa pro nemocné ryby s tím, že poslouží krabům jako potrava. Krabi se ale ukázali jako příliš pomalí a ryby se během pobytu v jejich nádrži spíše vyléčily. Z aktivních pancéřníčků stále prohledávajících dno akvária, ve kterém byli vystaveni, se u mě staly líné ryby ležící na dně a čekající na žrádlo.

Pro kraby jsem stále hledal nová zpestření jídelníčku. Vzhledem k tomu, že vlastníme rodinnou čajovnu a o víkendu zdarma nabízíme „čaj dne“, napadlo mě efektivní spojení krmení krabů s přípravou čaje a likvidací plevele. Na zahradě jsem nastříhal kopřivy, dal je do hrnce a zalil vařící vodou. Po dvaceti minutách jsem nálev odlil do čajové konvice a nabídl prvním hostům. Kopřivy jsem předhodil krabům a část ponechal i pro raky. Krabi se na kopřivy nadšeně vrhli, smačkali je klepety do velké koule a začali si je cpát do úst.

Nedávno přibyly do akvária další ryby: „štikovec“ a parmička mechová (obchodní názvy, nevím jestli souhlasí s běžným akvaristickým názvoslovím). Dominantní krab opustil svůj úkryt a většinou se zdržuje poblíž druhého kraba nebo v druhém podvodním úkrytu.

Zajímavé je krmení krabů cvrčky. Ač krabi nejsou pod vodou schopni ulovit ani nemocnou rybku, na souši se projevují jako obratní lovci a cvrčky hbitě pronásledují mezi kameny. Na konci pronásledování většinou bývá krabovo vítězství.

Během července se jeden z krabů svlékl. Nalezl jsem jen části krunýře - klepeta a nohy. Zbytek krab sežral. Klepeta jsem si ponechal jako „trofej“ a nohy rozptýlené po dně nádrže přemístil do misky na krmení, ze které se během několika dní přesunuly do krabí trávicí trubice.

cardisoma1.jpg cardisoma2.jpg

Krab, který byl donucen silnějším kolegou obsadit sušší úkryt provedl rozsáhlé stavební úpravy. Podhrabal kámen který podpírá strop úkrytu, čímž vytvořil prostornou noru se dvěma východy, jedním do původního úkrytu a druhým směřujícím k úkrytu druhého kraba. Vyhrabaný štěrk přemístil do vody a zasypal ohřívač vody. Materiál jsem využil na úpravy úkrytu druhého kraba.

Během září jsem kraby krmil především rostlinnou potravou. Spařené kopřivy ve větším množství ale krabům začaly způsobovat problémy s trávením, takže bylo nutné kompletně vyčistit akvárium :) . Během výměny zařízení jsem pravděpodobně omylem vyhodil i jednu z parmiček mechových. Druhá zahynula o pár dní později, když se vklínila mezi jeden z kamenů a sklo právě ve chvíli, kdy jsem jej nadzvedával. Posloužila jako potrava krabovi. Třetí parmička stále častěji útočila na štikovce a okusovala mu ocasní ploutev, takže jsem se rozhodl použít ji jako krmivo pro jednoho z mých raků.

cardisoma_krmbitka.jpg cardisoma_krmeni1.jpg cardisoma_krmeni2.jpg cardisoma_krmeni3.jpg
Přestože si počátkem podzimu krabi několikrát pochutnali na myších holatech, dostali chuť na další rozšíření jídelníčku a jejich cílem se stali zbývající rybí obyvatelé akvária. Přestože se mi zpočátku zdálo, že nejsou schopni ryby ulovit,časem vypracovali slušnou strategii, která se s každým úlovkem zdokonalovala a během měsíce zlikvidovali pět pancéřníčků a štikovce. Přežil jen nově přikoupený keříčkovec, který téměř nikdy neopouští úkryt mezi kameny. Lov probíhal tak, že krab, který zpozoroval přítomnost ryby se postavil čelem ke sklu a čekal, případně se snažil rybě přiblížit. Většinou se tak dělo při nejdelší stěně akvária, podél které proudí voda z filtru, čehož ryby využívaly, pokud chtěly plout bez námahy. Když ale krabi začali ryby lovit, bylakaždá ryba, stržená proudem, nahnána přímo mezi deset krabích nohou. Lovící krab se rychle natlačil tělem na sklo, aby rybě znemožnil pohyb, a klepety se ji snažil pevně uchopit, k čemuž v každém z mnou pozorovaných případů nakonec také došlo, i když několikrát ryba téměř uprchla. Ulovenou rybu krab zabil stiskem klepet a odvlekl ji na souš.
cardisoma_3.jpg

Krabi si na začátku zimy zpestřili jídelníček vodní rostlinou, kterou jsem odebral rakovi. Nabídla se mi tak příležitost vyzkoušet můj digitální fotoaparát od Herr Skaličky. Výsledky si můžete prohlédnout níže. Bohužel se krabi nechali fotografovat jen na místech, kde bylo sklo akvária orosené, což se projevilo na kvalitě fotek.